Pozytywne Inicjatywy-Edukacja sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Pozytywny żłobek w Gminie Oleśnica” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego Osi priorytetowej: VIII. Rynek pracy Działania: 8.4. Godzenie życia zawodowego i prywatnego.
O nas
Pozytywny Żłobek w Oleśnicy rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2019. Zaprosiliśmy do naszej placówki łącznie 50 dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat. Placówka została oficjalnie otwarta przez przedstawicieli żłobka i władz samorządowych miasta Oleśnica.
Lokal żłobka został specjalnie przygotowany do pełnienia swojej funkcji oraz wyposażony we wszelkie niezbędne udogodnienia dla komfortu i bezpieczeństwa dzieci. Do żłobka przylegają również 2 place zabaw, osobny dla grupy młodszej i osobny dla starszaków, którymi dysponujemy wyłącznie my. Nowe sprzęty, zabawki i pomoce służą od tego momentu naszym podopiecznym. Placówkę otworzyliśmy z 5 osobami pracującymi z dziećmi każdego dnia: 4 wykwalifikowane opiekunki dziecięce oraz dyrektor, również doświadczona w pracy z najmłodszymi. W naszych działaniach wspiera nas również personel pomocniczy i porządkowy, a także zewnętrzne firmy współpracujące.
Kadra
W Pozytywnym Żłobku w Oleśnicy pracuje doskonale wykształcona kadra z dużym doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Każda Ciocia dodatkowo wykorzystuje inne swoje zainteresowania, umiejętności i wcześniejsze doświadczenia zawodowe do urozmaicania dzieciom dnia w żłobku. Uśmiech, miłość i empatia, którą każda z Opiekunek ma dla dzieci wraca do nas wielokrotnie w zadowolonych, szczęśliwych buziach Podopiecznych.
Nasze wspaniałe Ciocie:
p. Joanna Chmielewska- ciocia Asia
p. Barbara Leśna- ciocia Basia
p. Marzena Jankowska- ciocia Marzenka
p. Dominika Krawczyńska- ciocia Dominika
p. Emilia Rzycka- ciocia Emilka
oraz Pomoc Opiekuna p. Katarzyna Remiś- ciocia Kasia
Żłobkiem zarządza ciocia Karolina, Dyrektor Karolina Klupś- Orłowska.
Za zdrowie dzieci i higieniczne warunki w żłobku odpowiada p. pielęgniarka Lucyna Klupś.
Język angielski
Wierzymy, że chłonny umysł małego dziecka jest zdolny do wielkich rzeczy. Chcemy oswajać maluchy ze środowiskiem anglojęzycznym i dzięki temu sprzyjać wielojęzyczności, dlatego nasi wychowankowie uczestniczą w zajęciach języka angielskiego w trakcie swojego pobytu w żłobku. Zajęcia prowadzi lektor Anna Mecwaldowska z Centrum Edukacyjnego THE TOWER, szkoły językowej z Oleśnicy.
Oto co Pani Anna mówi o sobie i swoich zajęciach:
„Ukończyłam studia na Uniwersytecie Wrocławskim na poziomie licencjackim z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a także kontynuuje naukę na specjalności wczesnego wspomaganie rozwoju dziecięcego. Uczęszczam również na różne szkolenia oraz warsztaty mające na celu podniesienie moich kwalifikacji. Z dziećmi pracuje od 8 lat i priorytetem jest dla mnie stworzenie cieplej relacji z uczniami, opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Prowadzę zajęcia z języka angielskiego dostosowane poziomem do wieku oraz możliwości rozwojowych dziecka. W pracy biorę pod uwagę rozwój emocjonalny, fizyczny oraz społeczny dzieci. Pracuje z dziećmi w każdym wieku, zaczynając od maluszków w żłobku przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym a nawet z młodzieżą. Staram się szukać wspólnego języka i szukać wspólnych rozwiązań. Metody również staram się dostosowywać indywidualnie do zastanych potrzeb, również w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami.
Kontakt z językiem od jak najmłodszych lat jest niezwykle ważny dla każdego dziecka. Język angielski jest niezbędnym narzędziem, którym każdy współczesny człowiek musi umieć się posługiwać, dlatego THE TOWER promuje zajęcia ogólnorozwojowe z językiem angielskim dla maluszków w każdym wieku. „Nauka” języka angielskiego odbywa się w ruchu, z muzyką, śpiewem oraz rytmem, między innymi z wykorzystaniem metody TPR (Total Physical Response). Na zajęciach wykorzystujemy przedmiotu codziennego użytku oraz znane dzieciom zabawki i elementy wyposażenia, książeczki, puzzle, gry instrumenty muzyczne, a także korzystany z materiałów multimedialnych dostępnych w Internecie.
Nie da się przecenić wartości, jaką mają dla dzieci zajęcia językowe. Wspomagają one wczesny rozwój dziecka i przyspieszają rozwój mowy oraz rozumienia. Dzięki tym zajęciom zaszczepiamy w dzieciach miłość do odkrywania, otwartość na nowe i inne wrażenia oraz dajemy ogromny kapitał na przyszłość. A także świetnie się bawimy.”
Warto wspomnieć, że p. Dyrektor Karolina Klupś- Orłowska jest wykwalifikowanym lektorem języka angielskiego z 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć dla wszystkich grup wiekowych i poziomów zaawansowania słuchaczy. To ona najbardziej naciska na konieczność zaznajamiania dzieci z językami od najmłodszych lat, a nawet miesięcy. Kontakt z językami jest kluczową wartością przekazywaną naszym dzieciom.
Psycholog
W naszym Żłobku Rodzice oraz opiekunowie mają możliwość skorzystania z porady psychologa, który pracuje z dziećmi i prowadzi obserwacje, a także wspomaga Ciocie w sprawowaniu opieki nad naszymi podopiecznymi. Żłobek współpracuje z p. Urszulą Jędrzejewską. Pani Psycholog następująco wypowiada się o sobie i swojej pracy u nas:
„Okres niemowlęcy oraz okres wczesnego dzieciństwa to czas, w którym zmiany rozwojowe są szczególnie liczne. Zmiany następują w zakresie interakcji społecznych, nabywania i wykorzystywania mowy, pamięci, zdolności rozumowania, koncentracji uwagi oraz wszystkich innych obszarów funkcjonowania ludzkiego. Stąd bardzo ważna jest rola psychologa w żłobku, który uważnie czuwa, by zmiany te przebiegały jak najbardziej prawidłowo. Praca psychologa w żłobku obejmuje przede wszystkim obserwację i diagnozę dzieci oraz udzielanie konsultacji indywidualnych dla rodziców. Psycholog towarzyszy wychowawcom także w trakcie codziennych zajęć, pomaga i obserwuje dzieci zarówno podczas posiłków, zabawy spontanicznej oraz zajęć pedagogicznych. Służy to celnej diagnozie rozwoju dzieci, co niezbędne jest dla ustalenia dalszej pracy z nimi. Psycholog prowadzi zajęcia indywidualne oraz grupowe wykorzystując posiadaną wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Zajęcia prowadzone przez psychologa mają na celu stymulację i wspomaganie wszystkich sfer rozwoju dziecka. Obejmują m. in. ćwiczenia poznawcze, psychoruchowe, bajkoterapię czy też relaksację, Psycholog współpracuje z rodzicami dzieci, prowadząc rozmowy odpowiadając na ich pytania. W czasie takich spotkań przekazuje swoje obserwacje na temat dziecka, rozmawia o jego mocnych i słabych stronach oraz o tym, czy podobne zachowania są udziałem dziecka w domu, jak i w żłobku. Współpraca z rodzicami jest podstawą pracy psychologicznej, ponieważ to oni są specjalistami, którzy najlepiej znają i rozumieją swoje dziecko, jego emocje i zachowania. Psycholog ściśle współpracuje także z opiekunami i wychowawcami, którzy przekazują mu swoje obserwacje na temat dzieci.
Nazywam się Urszula Jędrzejewska, jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku Psychologia na Uniwersytecie Łódzkim. Posiadam kilkuletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi w wieku niemowlęcym, przedszkolnym oraz szkolnym, zarówno w normie rozwojowej, jak i z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Swoją wiedzę staram się nieustannie rozszerzać biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach. Celem mojej pracy jest zawsze pomoc w pełnym rozwoju, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i poufności. Prywatnie jestem mamą dwójki przedszkolaków.”
W naszym żłobku odbywają się również zajęcia z sensoplastyki, a także spotkania z niezwykłymi gośćmi np. zwierzętami. Chcemy również zintegrować ze sobą grupę rodziców naszych dzieci i proponujemy im udział w warsztatach rodzinnych i innych wydarzeniach w ciągu całego roku.
Warsztaty dla dzieci i rodziców, bale oraz zajęcia okolicznościowe
Co jakiś czas organizujemy dla naszych dzieci, a także ich rodziców warsztaty tematyczne i inne zajęcia okolicznościowe. W tym zakresie niezmiennie współpracujemy z lokalną firmą animacyjną CZAR- Centrum Aktywnej Zabawy i ich nieocenionymi animatorami. Ich pomyslowość i innowacyjne podejście do organizacji czasu dla dzieci zawsze zapewnia nam wspaniałe przeżycia i mnóstwo rozrywki. Za nami już bale organizowane minimum 3 razy do roku, wspaniałe pikniki rodzinne oraz warsztaty świąteczne.
[Archiwalne]
O projekcie
Cel projektu
Wzrost aktywności zawodowej (powrót lub wejście na rynek pracy) wśród 48 osób (46 kobiet i 2 mężczyzn) sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3 z terenu województwa dolnośląskiego w szczególności z gminy Oleśnica.
Grupa docelowa
Wsparciem w proj. zostaną objęte osoby fizyczne zamieszkujące na obszarze woj. dolnośląskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, pełniące funkcje opiekuńcze nad dziećmi do lat 3:
- osoby fizyczne powracające na rynek pracy po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich – osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 rozumiane jako osoby opiekujące się dziećmi do lat 3, którym w okresie opieki nad dzieckiem kończy się umowa o pracę, osoby zatrudnione na czas określony, pracujące, będące w trakcie przerwy związanej z urlopem macierzyńskim, rodzicielskim w rozumieniu kodeksu pracy – 29 (28 kobiet i 1 mężczyzna);
- osoby pozostające bez zatrudnienia i sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 – osoby bezrobotne lub bierne zawodowo pozostające poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat 3, w tym osoby, które przerwały karierę zawodową ze względu na urodzenie dziecka lub przebywają na urlopach wychowawczych w rozumieniu kodeksu pracy -19 (18 kobiet i 1 mężczyzna).
Funkcjonowanie żłobków
Pozytywne Inicjatywy-Edukacja sp. z o.o. jest doświadczoną organizacją prowadzącą sieć żłobków w całej Polsce. Nowo powstałe placówki posiadają wszelkie niezbędne pozwolenia (m.in. z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej) oraz są wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Żłobki prowadzone są w oparciu o regulamin organizacyjny oraz statut.
Opiekę pełnią opiekunki posiadające kwalifikacje określone w Ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Jedna opiekunka sprawuje opiekę nad nie więcej niż 8 dzieci, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych nad nie więcej niż 5 dzieci.
Zapewnione są dzienne posiłki dostosowane do wieku, uwzględniające występowanie u dzieci alergii pokarmowych.
Oferowana jest także pomoc logopedy oraz konsultacje z psychologiem, w tym konsultacje przeznaczone dla rodziców dotyczące metod wychowawczych, pracy z dzieckiem, pojawiających się trudności itp.
Dzieci w żłobkach będą objęte opieką pielęgniarską.
Dzieci oraz opiekunki/opiekunowie zostaną ubezpieczeni. Funkcjonowanie żłobków zostanie zapewnione przez okres co najmniej 2 lat od daty zakończenia realizacji projektu, określonej w umowie o dofinansowanie projektu.
Koszt związany z uczęszczaniem dziecka do żłobka:
Dofinansowanie projektu wynosi 85% kosztów.
Pozostała część w wysokości 15% kosztów będzie pochodzić z opłat rodziców na rzecz żłobka.
Dofinansowanie związane z bieżącym świadczeniem usług opieki nad dziećmi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego trwa nie dłużej niż 24 miesiące.
Warunki konieczne, jakie musi spełnić uczestnik projektu:
– zamieszkanie uczestnika na terenie województwa dolnośląskiego,
– opieka nad dzieckiem do lat 3.
Kryteria dodatkowe rozpatrywane w przypadku, gdy konieczne będzie tworzenie list rezerwowych:
– niepełnosprawność – 2 pkt.;
– liczba dzieci w rodzinie – 1 dziecko – 0 pkt., 2 dzieci – 1 pkt., 3 i więcej dzieci – 2 pkt.;
– dochód netto przypadający na osobę w rodzinie – 0-500 zł – 2 pkt., 500 – 1000 zł – 1 pkt., powyżej 1000 zł – 0 pkt.
– rodzic/opiekun samotnie wychowujący dziecko – 2 pkt.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji i dokumentów rekrutacyjnych znajdują się w Regulaminie uczestnictwa w projekcie Pozytywny żłobek w Gminie Oleśnica.